وبلاگ

چرا پرینتر روشن نمی‌شود؟

روشن نشدن پرینتر

اگر خیلی خوش شانس باشید روشن نشدن پرینتر اچ پی می‌تواند به دلایل ساده‌ای مانند: خرابی پریز برق و اختلال در کابل برق پرینتر باشد که به راحتی با اتصال پرینتر به یک پریز دیگر یا تعویض کابل آن می‌توانید متوجه شوید که مشکل از کجاست. اما شانس همیشه به شما رو نمی‌کند، گاهی اوقات دلیل روشن نشدن پرینتر اچ پی خیلی جدی‌تر از این حرفاست! برخی مواقع خرابی برد پاور یا منبع تغذیه پرینتر اچ پی یا خرابی مین برد این دستگاه موجب روشن نشدن آن می‌شود اما خرابی این دو قطعه یک دلیل مشترک دارد که آن هم بروز نوسان برق در پرینتر است.

مین برد را با نام برد اصلی هم می‌شناسند که در همه دستگاه‌های الکترونیکی جا خوش کرده است. نقش اصلی مین برد در پرینتر برقراری ارتباط بین اجزاء و قطعات پرینتر و همچنین انتقال دستورات کاربر به هر یک از آن‌ها می‌باشد. با این وجود بدیهی است که خرابی این قطعه موجب قطع شدن ارتباط بین تمامی اجزاء پرینتر با یکدیگر بشود و این دستگاه ناگهان خاموش شده و دیگر هم روشن نشود. برد پاور هم که به آن منبع تغذیه گفته می‌شود وظیفه تامین برق مورد نیاز پرینتر را برعهده دارد تا این دستگاه روشن شده و شروع به کار کند.

بنابراین اگر برد پاور بر اثر نوسان برق آسیب ببیند و بسوزد، برق مورد نیاز برای روشن شدن و کار کردن پرینتر فراهم نمی‌شود. از این‌رو به شما توصیه می‌کنیم که حتماً دستگاه پرینتر خود را به محافظ برق متصل کنید تا دچار نوسان برق و خرابی برد پاور یا مین برد نشود.

 

بررسی دلایل روشن نشدن پرینتر

خرابی مین برد پرینتر

مین برد یا برد اصلی پرینتر یکی از مهم‌ترین اجزاء این دستگاه است که به شریان‌های ارتباطی در پرینتر نیز شهرت دارد. چراکه علاوه ‌بر تعیین مسئولیت و وظایف هر یک از قطعات این دستگاه به برقراری ارتباط بین آن‌ها با یکدیگر نیز می‌پردازد.

بنابراین بدیهی است که خرابی مین برد موجب روشن نشدن پرینتر می‌شود چراکه هیچ یک از اجزاء پرینتر نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند از این‌رو دستگاه چاپگر ناگهان خاموش شده و دیگر روشن نمی‌شود تا مین برد آن مورد تعمیر قرار بگیرد. توجه داشته باشید که عمده‌ترین دلیلی که موجب خرابی مین برد یا همان برد اصلی پرینتر می‌شود، نوسان برق است از این ‌رو حتماً دستگاه پرینتر خود را به یک محافظ برق متصل کنید تا چنین مشکلی برای آن به وجود نیاید و خرج اضافی روی دست شما نگذارد.

 

خرابی برد پاور پرینتر

دیگر علت روشن نشدن پرینتر، خرابی برد پاور این دستگاه است که به آن منبع تغذیه نیز می‌گویند چراکه وظیفه آن تامین برق مورد نیاز پرینتر برای روشن ماندن و کار کردن این دستگاه است. به گونه‌ای که برد پاور یا منبع تغذیه، برق ۲۲۰ ولت شهری که از نوع AC است را دریافت کرده و آن را به برق مورد نیاز برای کار کردن اجزاء پرینتر یعنی نوع DC تبدیل می‌کند. سپس این جریان برق را از طریق مین برد به قطعات پرینتر انتقال می‌دهد. جالب است بدانید که دلیل اصلی خراب شدن برد پاور مانند دلیل خرابی مین برد پرینتر نوسان برق است.

البته از آن جایی که منبع تغذیه باید برق شهری را دریافت کند و آن را به جریان برق از نوع DC تبدیل کند بدیهی است که با نوسانات برق دست و پنجه نرم کند که متاسفانه تکرار این مسئله موجب سوختن منبع تغذیه چاپگر خواهد شد. از این‌رو پرینتر ناگهان خاموش شده و دیگر روشن نمی‌‎شود. البته اگر از محافظ برق برای پرینتر خود استفاده کنید با چنین مشکلی مواجه نخواهد شد.

 

دلایل روشن نشدن پرینتر

این ایراد روشن نشدن پرینتر مربوط به فرمتر دستگاه شما می باشد. مشاهده این ایراد در پرینتر های زیر امکان پذیر می باشد :

پرینتر اچ پی ۱۲۱۲ HP Printer1212nf ، پرینتر اچ پی ۱۲۱۴ HP Printer 1214nf ، پرینتر اچ پی ۱۲۱۷ HP Printer 1217nf

در بعضی مواقع که پنل دستگاه به هیچ وجه روشن نمی شود امکان تعمیر برد فرمتر دستگاه وجود دارد . لازم به ذکر است ، در بیشتر مواقع این برد تعویض می گردد . اگر چراغ های LED روی پنل پرینتر روشن میشود در این حالت امکان تعمیر برد پرینتر بیشتر است . درصورتی که شما عزیزان با روشن نشدن پرینتر خود مواجه شدید لازم است دستگاه را به دست تعمیرکار متخصص بسپارید . علاوه بر خرابی برد فرمتر، یکی از دلایل روشن نشدن چاپگر اچ پی ، استفاده بیش از حد از این دستگاه است. وقتی شما بیش تر از ظرفیت پرینتر از آن استفاده می کنید، به قطعاتی مثل برد پاور و … فشار وارد شده و به تبع آن، دستگاه روشن نخواهد شد.

اما به هم اندازه که استفاده زیاد آسیب زننده است، کار نکردن پرینتر هم می تواند منجر به روشن نشدن آن شود. اگر برای مدت طولانی از پرینتر استفاده نشود، قطعات آن از کار خواهند افتاد و احتمالا روشن شدن پرینتر با مشکلاتی همراه خواهد شد. اما از همه موارد ذکر شده که بگذریم، گاهی روشن نشدن پرینتر اچ پی یک دلیل بسیار ساده و پیش پا افتاده دارد و آن قطع بودن برق است. قطعی برق ممکن است ناشی از قطع بودن کابل ها و یا خرابی پورت ها باشد. بنابراین پیش از اقدام برای تعمیر پرینتر اچ پی ، حتما اتصالات برق را بررسی کرده و مطمئن شوید که سالم هستند.

 

برطرف کردن مشکل روشن نشدن پرینتر اچ پی

نرسیدن برق به چاپگر می تواند زمینه ساز اختلال روشن نشدن پرینتر باشد . راه حل : ابتدا مطمئن شوید چاپگر به برق وصل است و کابل برق سالم است . اطمینان حاصل کنید که دکمه روشن / خاموش دستگاه روی حالت روشن است . مطمئن شوید Fu102 روی ECU نسوخته است . اگر حالت های فوق درست است برد ECU را عوض نمایید. لازم به ذکر است ، وقتی چاپگر به برق وصل می شود باید موتور دستگاه حدود ۵ ثانیه بچرخد.

یکی از بهترین روش ها برای برطرف کردن مشکل روشن نشدن پرینتر اچ پی ، تعمیر و تعویض برد فرمتر است. وقتی این برد دلیل ایجاد مشکل باشد، تنها با ترمیم یا تعویض آن می توان مساله را حل کرد. البته با توجه به ساختار حساس برد، معمولا این قطعه را تعویض کرده و به این ترتیب، مشکل موجود در پرینتر را برطرف می کنند.

اگر مدتهاست از پرینتر hp استفاده نکرده اید و دستگاه به دلیل از کار افتادن قطعات روشن نمی شود، باید قطعات معیوب را شناسایی کرده و در صورت امکان تعمیر کنید. چنانچه این بخش ها قابل تعمیر نباشند، با تعویض آنها و جایگزین کردن نمونه های نو و اورجینال، سلامت و کیفیت کار پرینتر تضمین خواهد شد. روشن نشدن پرینتر اختلالی است که کاربران این دستگاه اداری را با مشکل مواجه می کند . رفع ایراد این مشکل نیاز به حضور کارشناسان مسلط و آگاه به فناوری های نوین دارد .

 

عیب‌یابی و تعمیرات تخصصی پرینتر در نمایندگی رسمی پرینتر اچ پی

اگر پرینتر شما هم روشن نمی‌شود یا با هر مشکل دیگری روبه‌رو شده‌ است سریعاً با اداریکاران تماس بگیرید تا تعمیرکاران این مرکز به آدرس مورد نظر شما اعزام شده و به عیب‌یابی دقیق پرینتر شما بپردازند تا بتوانند منشأ اصلی مشکل آن را پیدا کنند.

تکنسین‌های نمایندگی رسمی پرینتر اچ پی اداریکاران با سرعت و کیفیت بالایی به عیب‌یابی چاپگر شما می‌پردازند. سپس هزینه تعمیرات آن را برآورد کرده و شما را در جریان قرار می‌دهند تا اگر تمایل داشتید پرینتر شما را به صورت حرفه‌ای تعمیر کنند. درنهایت نیز با تست و بررسی نهایی دستگاه پرینتر شما از رفع مشکل آن مطمئن شده و این دستگاه را مانند روز اول به شما تحویل می‌دهند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.